Dát si kávu je jako »šlehnout« si drogu!

Velikost textu: AAA

29. 1. 2015

Brazilští vědci objevili v kávě peptidy, které se v mozku obratlovců vážou na opioidní receptory. Na tyto receptory se vážou také opiáty jako morfin, heroin či kodein. Brazilci tvrdí, že objevené peptidy, třebaže jich je v kávě velmi málo, mají podobný účinek jako morfin. Ale mnohem dlouhodobější. To by mohlo vysvětlovat to, proč je káva tak oblíbeným nápojem.

Vědci z Brazilské univerzity tvrdí, že peptidy (segmenty bílkovin) mají podobné účinky jako morfin – tlumí bolest a uklidňují. Jejich účinek, ačkoli je slabší než u morfinu či heroinu, je ale dlouhodobější (vydrží na opioidním receptoru déle).

Již v minulosti jsme z kávy extrahovali fragmenty bílkovin, které mají účinky podobné morfinu,“ uvedl mluvčí Brazilské společnosti pro výzkum v zemědělství Embrapa.

Tato státní společnost testovala účinky peptidů na laboratorních myších a zjistila, že se vážou na opioidní receptory v mozku. Jejich účinek je dlouhodobější než u morfinu.

„Tyto objevy mají velký biotechnologický potenciál a mohly by sloužit ke zmírňování stresu u farmářských zvířat před porážkou,“ dodal mluvčí společnosti Embrapa.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související