TO MUSÍTE VIDĚT: V horách postavili kostel z ledu a sněhu!

Velikost textu: AAA

3. 2. 2015

V rumunských horách Fagaraš u městečka Avrig vyrostl na počátku zimy kostelík. Ovšem za pár týdnů z povrchu Země opět zmizí. Je totiž dítkem paní Zimy a šikovných rukou rumunských věřících, kteří ho postavili z ledu a sněhu. Stojí u jezera Bâlea a dokud neroztaje, budou se v něm křesťané scházet k nedělním bohoslužbám. Vydržet by mohl i do Velikonoc.

Jezero a kostelík leží v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů asi pětadvacet kilometrů od župského správního města Sibiu. Sama ledová stavba má šest metrů na výšku, čtrnáct metrů na délku, sedm metrů na šířku. Stavitelé se při jeho konstrukci inspirovali starým transylvánským kostelem.

Na pár chvil zde uvnitř kostela lidé zapomínají na to, co nechali dole v údolí, na hádky, nedorozumění a nikam nevedoucí sváry,“ uvedl kněz Ioan Crisan, který v ledovém chrámu slouží mše.

Kostel ze zmrzlé vody nestojí v župě Sibiu poprvé. Tradici každou zimu obnovují už několik posledních let. A mnozí obyvatelé kolem jezera Bâlea v něm uzavřeli svá manželství a křtili děti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související