Lidé si potřásají rukou, aby se mohli následně OČICHAT

Velikost textu: AAA

5. 3. 2015

Společenské potřásání rukou má mnoho významů. Lidé z něj odhadují osobnost protějšku, kterou poznají už podle síly a délky stisku. Ale izraelští vědci tvrdí, že potřásání rukou nahrazuje objetí a přičichnutí k protějšku. Lidé si totiž po potřesení rukou nevědomě očichávají dlaně. A tím analyzují pachové informace o osobě, s níž se potkali.

Vědci z Weizmannova institutu věd, prestižní izraelské vysoké školy, sledovali chování osob při společenském styku. A všimli si, že po potřesení rukou s cizím člověkem si lidé očichávají vlastní ruku častěji a déle než v jiných životních situacích. Navíc se jedná vždy o pravačku, kterou si s druhými potřásali.

Ještě zajímavější ale je, že při potřásání rukou se sexuálním protějškem (opačným pohlavím u heterosexuálů), lidé očichávají spíš levačku. Tedy ruku, kterou si s dotyčnou osobou nepotřásali.

„Jedinci, kteří se zdraví potřesením rukou, zvýší výrazně množství času, během něhož se pravou rukou dotýkají svého vlastního obličeje. Nicméně k tomuto dochází jen ve chvíli, kdy si potřásají rukou s osobou stejného pohlaví,“ tvrdí autoři výzkumu z Weizmannova institutu.

Konečně ve třetí fázi pokusu bylo prokázáno, že při potřásání rukou si předáváme látky, které k sociální komunikaci používají psi a hlodavci. Když si totiž měli lidé potřásat rukou ve sterilní rukavici, byly po potřásání rukou v rukavici detekovány skvalen a kyselina hexadekanová.

Skvalen se běžně vyskytuje v lidském těle a podle všeho podporuje imunitní systém. Má silné antioxidační účinky. Jakou roli hraje jeho vylučování při potřesení rukou? Zřejmě právě obranný proti přenosu infekce.

Kyselina hexadekanová (palmitová) je vyšší nasycenou mastnou kyselinou.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související