V 21 letech prodělala během jediného roku 36 zástav srdce!

Velikost textu: AAA

9. 3. 2015

Jednadvacetiletá Sarah Brautigam z Anglie prodělala během jediného roku šestatřicet úmrtí. Přesně tolikrát se jí zastavilo srdce, zatím pokaždé ho však lékaři dokázali nahodit a ona se z bezvědomí probrala. Bývalá atletka trpí vzácným srdečním onemocněním, syndromem posturální ortostatické tachykardie.

Vedlejším účinkem syndromu je pak hypermobilita kloubů, což znamená, že si velmi snadno při běžném pohybu může dislokovat klouby a natáhnout vazy. Než k záchvatu syndromu dojde, Sarah už přesně rozezná.

„Cítím se malátně nebo je mi zle a jsem velmi unavená, pak mám pocit, že upadám do spánku. Slyším naprosto vše kolem sebe a také se můžu snažit křičet, ale nejde to. Říkají, že když člověk umírá, poslední ze smyslů, který ho opouští, je sluch. A já s tím mám dobré zkušenosti. Po každém záchvatu se vzbudím a v hrudi cítím smrtící bolest, jsem pak hodně vyčerpaná,“ vyprávěla bývalá kanoistka deníku The Star.

Sportovkyně trénovala veslování až šestkrát týdně, když zjistila, že ji sport může zabít. S tím, že se nesmí skoro hýbat, se smiřovala těžce.

„Deset let jsem byla zvyklá být pořád venku a veslovat, byla jsem tak aktivní a dnes je to vše pryč. Přibrala jsem, protože se nemůžu pohybovat, a to mě velmi štve. Nemůžu vlastně ani pracovat, protože potřebuji zaměstnání, které je velmi flexibilní,“ svěřila mladá žena z Doncasteru v rozhovoru pro The Star.

V roce 2012 Saru prohlásili šestatřicetkrát za klinicky mrtvou. Byl to nejhorší rok jejího života.

Syndrom posturální ortostatické tachykardie je druhem dysautonomie projevující se neadekvátní reakcí autonomního nervstva excesivní tachykardií.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související