POTVRZENO: Muži jsou větší narcisové a využívají druhé!

Velikost textu: AAA

9. 3. 2015

Muži mají tendenci být většími narcisy než ženy. Vyplývá to z rozsáhlého třicetiletého výzkumu newyorských psychologů, kteří analyzovali data téměř od půl milionu osob. Podle nich muži předčí ženy ve všech třech narcistických vlastnostech, nejvíc ale v pocitu na právo využívat druhé.

Narcismus se projevuje především třemi způsoby – vůdcovstvím/autoritou, okázalostí/exhibicionismem a oprávněním (využívat druhé).

Psychologové ze Státní newyorské univerzity v Buffalu zkoumali více než 355 článků, disertací, rukopisů a technických manuálů, v nichž sledovali rozdíly mezi pohlavími právě ve třech zmíněných narcistických oblastech.

Během třiceti let výzkumu vyšlo najevo, že napříč generacemi a sociálními vrstvami jsou rozdíly mezi muži a ženami stejné. Muži jsou narcističtější (ačkoli existuje mnoho velmi narcistických žen a mnoho nenarcistických mužů) a především mají silnější pocit, že mají právo využívat druhé.

„Narcismus souvisí s různými interpersonálními dysfunkcemi včetně neschopnosti udržet si zdravý dlouhodobý vztah, neetického chování a agrese. Na druhou stranu narcismus podporuje sebevědomí, emocionální stabilitu a tendenci chovat se jako vůdce,“ tvrdí docentka Emily Grijalvová z Newyorské státní univerzity v Buffalu.

„Studie se však nezaměřovala na pozitivní aspekty narcisismu, ale spíš na manipulativní charakter, sebezaujetí, agresivitu a aroganci,“ uvedla Grijalvová v rozhovoru pro Washington Post.

A proč existuje takový rozdíl mezi pohlavími? Grijalvová pro to má vysvětlení: „Jedinci mají tendenci sledovat a učit se pohlavní role už od útlého věku, mohou čelit silnému odporu, když se odklánějí od očekávané pohlavní role. Zvláště ženy se často dočkávají kritiky, když jsou agresivní a autoritativní, což na ně vytváří tlak a své narcistické chování pak potlačují.“

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související