Má se rolovat toaletní papír shora, nebo zespod? 120 let starý spor rozřešen! (FOTO)

Velikost textu: AAA

20. 3. 2015

První rolovaný toaletní papír s děrováním oddělenými plátky vyrobil v roce 1891 newyorský podnikatel Seth Wheeler. Tedy on ho možná vyrobil už o několik měsíců či let dříve, ale toho roku si ho nechal patentovat. Roli papíru, z níž se odtrhávaly jednotlivé kousky, popsal v patentových dokumentech dokonale. Nakreslil i to, jak má rolička viset a být správně používána. Výkres může sloužit jako řešení pro věčný spor – má papír viset vpředu do prostoru, nebo být vzadu u zdi? První volba je správně.

Tedy správně podle Wheelera. Ten tvrdí, že rolička má být zavěšena tak, aby její osa byla v poloze horizontální a papír se odvíjel směrem od zdi k uživateli, takže utržený konec visí před roličkou v prostoru.

Americký spisovatel a novinář Owen Williams se s kamarády pohádal o to, jak má být toaletní papír zavěšen. A tak se rozhodl najít odpověď. Pátral tedy po tom, kdo rolovaný toaletní papír vymyslel. Nalezl Wheelerův patent a v něm i nákres, který mu dal zapravdu. Papír má být rolován tak, že visí jakoby shora do prostoru, nikoli zezadu u zdi.

„Nechť je známo, že já, Seth Wheeler, z města a okresu Albany ve státě New York, jsem vymyslel určité nové a užitečné zlepšení balicího a toaletního papíru,“ píše v patentu majitel továrny Albany Perforated Wrapping Paper Company.

Wheeler popisuje, že vyrobil roličku papíru, která sestává z jednotlivých dílků, které oddělují děrované přechody. Tak papír visí shora dolů do prostoru a uživatel každý jeden dílek odtrhne pohodlně bez velké síly. Nákres pak jasně ukazuje, že má papír viset shora přes roli do prostoru. Nikoli zezadu u zdi.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související