POTVRZENO: Psi vylučují při mazlení s pánem hormon lásky

Velikost textu: AAA

20. 3. 2015

Chovatelé psů ani na vteřinu nepochybují o tom, že je jejich štěkající a kňučící kamarádi milují. Není žádným překvapením, že se lidem v mozku při mazlení se psi vylučuje hormon lásky oxytocin. Látka, která posiluje sociální pouto a blízkost mezi lidmi, se však netvoří v mozku jen lidem. Psi ho produkují při mazlení a hře se svými lidskými kamarády také.

Právě fakt, že mazlení se psem působí na mozek blahodárně a zaplavuje ho oxytocinem, je využíván při tzv. canisterapii. Oxytocin totiž neprodukuje jen příjemné pocity, ale působí blahodárně také na celé tělo a psychiku.

Australské vědce ale zajímalo, jestli psi cítí to samé co lidi. Tedy na biologické úrovni. A dnes už můžou potvrdit, že tomu tak je.

Doktorka Jessica Olivová z Monash University v Melbourne provedla biologický experiment a prokázala, že psi při mazlení s člověkem produkují v mozku velké množství oxytocinu. Ten má přitom u nich stejnou funkci jako u jiných savců včetně člověka. Tvoří se jako katalyzátor tvorby sociálních vazeb, přátelství, blízkosti, náklonnosti a nekonfliktnosti.

„To může vysvětlovat, proč jsou psi ve srovnání s vlky tak dobrými adepty při různých testech, učení, výcviku a při chápání složitých lidských komunikačních prostředků a emocí,“ míní doktorka Olivová.

Oxytocin pomáhá psům totiž také při učení. Když ho vědci podali zvířeti prostřednictvím nosního spreje, bylo zvíře mnohem pozornější, učenlivější a vnímavější vůči svému pánovi. Stejného účinku bylo dosaženo také po mazlení s pánem. Pes, s nímž se chovatel chvíli mazlí, je pak mnohem učenlivější a výkonnější.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související