POZOR: Už 3 alkoholické nápoje denně způsobí rakovinu jater!

Velikost textu: AAA

31. 3. 2015

Jeden nebo dva alkoholické nápoje vypité denně zdraví neškodí a mají na něj spíš blahodárné účinky. Překračovat však tuto míru může být velmi nebezpečné. Je totiž prokázáno, že osoby, které pijí denně už tři alkoholické nápoje, jsou ohroženy rakovinou jater. S rostoucí konzumací nad tuto hranici samozřejmě riziko výrazně stoupá.

Jedním nápojem se myslí půllitr desetistupňového piva či dvě deci nízkoalkoholického vína. Denně by člověk neměl vypít více než pětačtyřicet gramů čistého alkoholu.

Máme důkazy o tom, že tři a více alkoholických nápojů, které člověk vypije každý den, souvisejí s rakovinou jater,“ oznámili vědci ze Světového fondu pro výzkum rakoviny. Vycházejí přitom z analýzy více než čtyřiatřicet studií.

„Dosud jsme přesně nevěděli, jaké množství alkoholu vede k rakovině jater. Ale tento výzkum jako poprvé objasňuje toto množství a stanovuje ho na tři a více alkoholických nápojů denně,“ tvrdí doktorka Amanda McLeanová, mluvčí Světového fondu pro výzkum rakoviny.

Studii redigoval profesor David Spiegelhalter z University of Cambridge. „Riziko rakoviny jater začne růst ve chvíli, kdy vypijete 5,5 jednotek alkoholu denně,“ dodal profesor Spiegelhalter.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související