Včelaři se můžou pojistit proti útoku medvědů

Velikost textu: AAA

2. 4. 2015

Český název medvěd vychází z typického rysu této obávané šelmy. Ví, kde je med, proto složenina med-věd. Jenže právě výjimečná schopnost nebezpečných savců vyčenichat sladké zásoby včel jsou nevýhodou v oblastech, kde se člověk snaží chovat tento sociální hmyz a med produkovat. Kupříkladu v Turecku je populace medvědů stále silná a mnozí včelaři po jejich nájezdu spláčou nad zdevastovanou včelnicí. Vláda z Ankary jim chce ale vyjít vstříc. Aby medvědy nezabíjeli, nabízí jim odškodnění za zničené úly a včelstva.

Turecko zavedlo nový systém pojištění pro zemědělce zvaný TARSİM. V jeho rámci se můžou včelaři pojistit proti nájezdu medvědů a žádat pak náhrady škod. Šéf turecké unie včelařů Bahri Yılmaz pomoc vlády přivítal.

„Bez ohledu na to, co včelaři dělali, byli medvědi schopni zničit úly. Někteří věšeli své úly na stromy. Někteří používali elektrické ohradníky. Nicméně nic nefungovalo. Medvědi byli schopni zničit úly za každou cenu. Odteď včelaři dostanou 175 tureckých lir (asi sedmnáct set korun) za každý zničený úl,“ uvedl Yılmaz.

Medvědi nejvíce trápí chovatele včel v Anatolii.

„Zákon nám zakazuje střílení divokých medvědů. Proto je toto pojištění tak důležité,“ uvedl včelař Neşet Nuhoğlu z Ordu u Černého moře v rozhovoru pro deník Sabah.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související