Složitý jazyk užívali už pravěcí lidé

Velikost textu: AAA

3. 4. 2015

Většina lidí si představuje rozhovor dvou pravěkých lidí jako směs skřeků a jednotlivých slov, nejčastěji citoslovcí. A můžou za to vědci, kteří dosud takto jazyk pravěkých lidí druhu Homo sapiens představovali v dokumentech. Jenže podle nejnovějších výzkumů lidé začali složitý jazyk sestávající z celých vět používat už před padesáti či stem tisíce roků.

„Hierarchická složitost, kterou nacházíme v jazyce dnešních lidí, byla zřejmě přítomna v řeči lidí od první chvíle, kdy se řeč objevila,“ míní profesor Šigeru Mijagawa z Massachusetts Institute of Technology.

Většina lingvistů se dosud domnívala, že lidé nejdříve používali jakýsi protojazyk, zvuky, které měly zdůraznit neverbální komunikaci. Tyto zvuky se vyvinuly ve slova a syntax. Profesor Mijagawa ale tvrdí, že jednotlivá slova obsahují stopy syntaxe, takže ta je mnohem starší, jazyk je syntaktický, takže lidé používali věty už od počátku řeči.

Protože můžeme najít syntax uvnitř slov, není důvod je považovat za lingvistické fosilie předchozí presyntaktické fáze,“ míní profesor Mijagawa.

Lidé podle něj zkombinovali expresivní složku jazyka, jakou používají ptáci, s lexikální složkou, kterou známe u opic, které používají izolované zvuky, například poplašné volání. A obě složky se brzy integrovaly v systém lidské řeči.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související