Zemřela 134 let stará žena. Byla nejstarším žijícím člověkem všech dob

Velikost textu: AAA

3. 4. 2015

V japonské Ósace 1. dubna zemřela 117 let stará Misao Okawa. Byla nejstarší žijící osobou planety. Nejstarším člověkem všech dob podle Guinnessovy knihy světových rekordů ale byla dosud Jeanne Calment z Francie, která zemřela ve 122 letech a 164 dnech. Jenže uzbecká vláda tvrdí, že v jejich zemi zemřela tento týden 134 let stará žena. Tuti Jusupo byla tak zřejmě nejen nejstarší žijící ženou – místo Okawa – ale také nejstarším člověkem všech dob.

Uzbecká vláda má prý důkaz – záznam v matrice – o tom, že se Jusupo narodila 1. července 1880, byla tedy o dvanáct let starší než Jeanne Calment, která zemřela 4. srpna 1997 ve věku 122 let a 164 dní.

Tuti je o osm let starší než Eiffelova věž,“ píše britský deník The Mirror.

Předseda uzbecké autonomní republiky Karakalpakstánu, kde Jusupo žila, tvrdí, že jeho národ patří k nejzdravějším a nejdéle žijícím na světě. Z třiceti milionů obyvatel má Uzbekistán 8 700 osob starších sta let. „Žijeme ve velmi zdravém místě světa,“ míní Baxadir Jangibajev.

„Můžu vám říct, že tajemstvím dlouhého života je pracovat hodně na poli a žít upřímně. Tím, že jsem prožila tolik válek, poradila bych dnešním dětem, aby se snažily žít své životy ve společnosti dobrých lidí a vážili si míru,“ uvedla Jusupo před lety v ruském dokumentu.

Podle Guinnessových světových rekordů je nejstarší žijící osobou dneška 116 let stará Američanka Gertrude Weaver z Arkansasu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související