Muslimové smějí poprvé »legálně« používat toaletní papír!

Velikost textu: AAA

10. 4. 2015

Islámské duchovní autority Turecka vydaly fatwu na užívání toaletního papíru. Muslimové podle ní mohou používat k vytírání po velké potřebě papír a nemusejí si konečník omývat vodou. Ačkoli v dokumentu se uvádí, že voda je vhodnější než papír, třebaže i ten je nově halal.

Hygienická pravidla pro muslimy ustavuje staletí starý kodex Qadaahul Haajah, v němž se praví, že po vykonání velké potřeby se tělo omyje vodou. Tehdy však neexistovaly sedací toalety a toaletní papír, proto nebylo jasné, zda je možné tyto vymoženosti používat a být zároveň halal.

Podle kodexu kupříkladu musejí muslimové na toaletu vstupovat vždy levou nohou a odcházet pravou. U vykonávání velké potřeby se musí dřepět či sedět, nikdy ne stát.

Turečtí duchovní ke kodexu tento týden dodali: „Pokud nemůže být zajištěna voda k omytí, jiné čistící materiály se smějí použít. I když některé zdroje považují papír za nepoužitelný jako čistící materiál, protože je to nástroj k psaní, není problém použít toaletní papír.“

Stejná duchovní rada minulý měsíc také povolila používání dezinfekce s obsahem alkoholu. Ačkoli alkohol není halal ke konzumaci, k zevnímu čištění a dezinfekci použit být může.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související