Včely vymírají kvůli teplým zimám, tvrdí vědci

Velikost textu: AAA

14. 4. 2015

Včelaři v celé Evropě mají za sebou nemilé roky. Ve velkých počtech jim totiž vymírají včelstva. Boj s varoázou a dalšími chorobami ale podle rakouských vědců není možné přičítat ničemu jinému než změně klimatu. Teplejší zimy a mírnější podzimy prý mohou za to, že kolonie medonosného hmyzu hromadě podléhají zkáze.

Podle štýrských včelařů pětina včelstev v jejich zemi padla za oběť právě změně klimatu. Rakouský svaz včelařů se tak potkal s ministrem životního prostředí, aby společně začali pracovat na lepší prevenci chorob včel a také lepším vzdělávání včelařů.

„Je to bolestná ztráta, ale není tak hrozná jako v jiných spolkových zemích,“ uvedl Maximilian Marek, šéf Štýrského včelařského svazu v rozhovoru pro ORF.

V Rakousku podobně jako v Česku přišli včelaři během minulého roku až o třicet procent včelstev.

Přicházím o včely během jejich klidové fáze, když mají omezit svůj metabolismus a hibernovat. Je velmi důležité, aby byly včely v zimě v naprostém klidu a mohly pak pracovat na produkci nové generace,“ vysvětlil Marek.

Biologové však varují, že problém nemají v současné přírodě jen člověkem chované včely, ale každá desátá divoce žijící včela z asi dvou set známých druhů je na pokraji vyhynutí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související