Českému pivaři se zvedne kýbl... Pivovar bude vařit pivo z odpadní vody

Velikost textu: AAA

23. 4. 2015

Oregonské úřady posvětily nápad čističky odpadních vod společnosti Clean Water. Ta loni přišla s představou, že by z vyčištěné odpadní vody začala vařit pivo. Na první pohled nechutná vize je prý úžasným nápadem, jak využít vodu, kterou lze získat čištěním tekutých dopadů z domácností. Výsledný nápoj je hygienicky naprosto bezpečný. Zda je chutný a bude konzumenty akceptovatelný, se ještě uvidí.

„Všeobecně cílem vývoje tohoto piva je podpora inovativního využití odpadních vod a vyvolání celonárodní diskuze o ochraně vody tvořivými cestami v době, kdy nás bombardují zprávy o nedostatku vody na západním pobřeží USA,“ uvedl mluvčí společnosti Clean Water.

Pivo vařené z odpadních vod se nebude běžně dodávat do hospod ani volně prodávat. Po laboratorním vyšetření, které prokáže hygienickou nezávadnost, bude podáváno na různých propagačních akcích společnosti Clean Water.

Zatím smí čistička uvařit deset sudů piva, které bude podrobeno chuťové zkoušce. Konzumenti se nemusejí bát hygienické závadnosti. Vyčištěná voda neobsahuje žádné choroboplodné zárodky, ale při kvašení a následním vaření piva jsou spolehlivě zahubeny i nepatrné zbytky bakterií.

Nicméně zůstává otázkou, kolik je v takto čištěné vodě zbytků léčiv a hormonů z antikoncepce, které se do odpadních vod dostávají s močí a výkaly. Je totiž dokázáno, že čistírny neumějí tyto látky z vody stoprocentně odstranit a že tato léčiva působí velmi negativně na hormonální systém člověka i zvířat.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související