Jediná dávka kokainu změní mozek!

Velikost textu: AAA

30. 4. 2015

Jediná dávka kokainu výrazně změní strukturu v mozku. S tímto závěrem přišli neurologové z Anglie, kteří varují před rostoucím trendem užívání tvrdé drogy. Kokain je dnes vnímán jako lepší typ „alkoholu“ a stává se masovou záležitostí. Přitom ve společnosti kolují fámy, že se jedná o neškodné narkotikum, na němž nevzniká závislost. Opak je ale pravdou. Kokain je zdraví velmi škodlivý a závislost na něm vzniká silná. Negativně však ovlivňuje nejen strukturní uspořádání mozku, ale také chování.

„Zjistili jsme, že jediná dávka kokainu může naprosto změnit strukturu mozku a nastavit uživatele tak, aby se stal závislým a nemohl odolat droze v jakékoli stresové situaci,“ tvrdí doktor Peter McCormick z University of East Anglia.

Strukturní změny postihují především sebeovládání, takže osoba, která se rozhodne abstinovat, má boj s abstinenčními příznaky a nutkáním k užití drogy znova mnohem těžší.

Kokain naruší komunikaci mezi dvěma klíčovými bílkovinami v mozku. Ten pak nedokáže odolávat stresu a zvyšuje se riziko, že donutí uživatele znovu sáhnout po droze.

„Relaps mezi závislými na kokainu je obrovský problém. Chtěli jsme přijít na to, co to způsobuje. Popsali jsme potenciální mechanismus, který může chránit před relapsem,“ tvrdí doktor McCormick.

Jeho objevy provedené na hlodavcích vedou k vývoji léku, který obnoví komunikaci mezi klíčovými bílkovinami a tím pomůže závislým lépe zvládat pokušení znovu drogu užít.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související