To jsou vyhlídky... Generace Y je sobečtější a lakomější než generace X

Velikost textu: AAA

19. 5. 2015

Mladá generace je sobecká a lakomá. Mohlo by to znít jako skuhrání starších, které se opírá o předsudky a závist, že svět patří mladším. Jenže psychologové z Nového Zélandu tvrdí, že generace Y je skutečně mnohem sobečtější a lakomější než její předchůdci.

Jedinci ve věku mezi osmnácti či sedmadvaceti roky nabídnou mnohem vzácněji přátelům a známým napití čaje či ochutnání jídla a také jsou méně ochotní pozvat přátele na drink a zaplatit útratu v restauraci. Generace X – lidé narození mezi roky 1965 a 1985 – jsou naopak mnohem štědřejší a altruističtější než generace Y – osoby narozené v letech 1986 až 2000.

Vyplývá to z průzkumu Great Kiwi Fairness Debate, v níž bylo psychologicky vyhodnoceno pět set osob obou generací.

„Generace Y má mnohem nižší počet bodů ve srovnání s generací X v téměř všech společenských situacích,“ tvrdí autoři ze společnosti Fairtrade NZ.

Generace Y také častěji předbíhá v řadě, nenabídne místo k sezení staršímu či nemocnému a nepochybuje, že sníst poslední sušenku či sousto je v pořádku.

„Poctivost a čestnost je beztvarý koncept, který se vždy vyvíjí, mladí lidé ve srovnání se staršími ale zase bojují o jiné záležitosti, které jim připadají férové, jako třeba manželství osob stejného pohlaví,“ dodal sociální psycholog Danny Osborne z Aucklandské univerzity.

Jinými slovy mladší generace jsou vždy o něco sobečtější a lakomější než ta předcházející.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související