Dráhy »sekají« trávu kolem tratí s pomocí ovcí

Velikost textu: AAA

22. 5. 2015

Švýcarské federální dráhy SBB najaly do svých služeb nezvyklé pomocníky. Je jich osmdesát a mají dohromady 320 noh. Jedná se o stádo ovcí, které budou omezovat travní porosty přímo kolem tratí. Živé, ekologické a ekonomické sekačky rostlinných porostů budou sloužit především tam, kde se lidem pracuje těžko.

Začíná každoroční období senosečí a SBB má na starosti 2 700 hektarů lučních porostů kolem svých tratí po celém Švýcarsku. Jedna ovce spase denně deset až dvacet čtverečních metrů louky.

„Plocha kolem tratí zabírá asi 3 800 fotbalových hřišť, ale ne všechny oblasti lze snadno posekat konvenčními sekačkami. Tam nám budou pomáhat ovce,“ oznámil mluvčí SBB.

Pasení ovcemi je navíc příznivé ekologicky, ovce zvyšují biodiverzitu porostů, navíc okusují svými zuby mnohem šetrněji než ostré břity sekaček, které rozemelou na kaši vše a často až u kořenů.

SBB si koupily osmdesát ovcí vzácného švýcarského plemene Skudde, které v sedmdesátých letech minulého století téměř vyhynulo.

Plemeno je velmi houževnaté, nevadí mu ani nepříznivé alpské počasí, spí jen dvě hodiny denně a neděsí se projíždějících vlaků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související