Jordánská královna vyzvala muslimský svět: Musíme porazit ISIS

Velikost textu: AAA

26. 5. 2015

Jordánská královna Ranija vyzvala muslimský svět, aby tvrdě zakročil proti zvěrstvům, která páchají psychopati z Islámského státu. Porazit ISIS podle ní nemůže Západ, ale především to musejí být sami muslimové, jejichž většina s fanatismem ISIS nesouhlasí. Čtyřiačtyřicetiletá královna je nejvlivnější ženou arabského světa.

Ranija se rozhodla pro oficiální výzvu muslimskému světu poté, co ISIS dobyl syrskou Palmyru, antické město s řadou památek, které chtějí psychopatičtí fanatikové Islámského státu zdevastovat.

„Je to útok na civilizaci, je to nejnovější zvěrstvo, které ISIS a skupiny jako oni spáchaly. Palmyra je jedním z největších pokladů našeho regionu a také celého světa, dokazuje to, že čelíme globální hrozbě, nejen proti Arabům nebo muslimům, ale proti celé civilizované společnosti,“ prohlásila velmi ostře Ranija v exkluzivním rozhovoru pro britský deník The Mail.

Mluvčí UNESCO se nechal slyšet, že zničení památek v Palmyře bude „ohromnou ztrátou pro lidstvo“.

„Je to srdcervoucí, stejná věc se stala v Iráku, tohle je dědictví světa a lidstva, všichni jsme zodpovědní za jeho záchranu. Všichni můžeme přijít o něco velmi cenného, pokud této hrozbě nebudeme čelit, je to hrozba, která už přechází hranice,“ uvedla Ranija al-Jasínová, manželka krále Abdalláha II. bin al-Husajna, kterému český prezident letos v únoru za boj s ISIS udělil Řád bílého lva – nejvyšší české státní vyznamenání.

Ranija také otevřeně pojmenovala, že ISIS nemá s vírou nic společného.

Tohle nemá co do činění s náboženstvím. Je to protiklad náboženství. Skupiny jako ISIS nejsou motivovány vírou, jsou motivovány materialistickými zisky – chamtivostí, mocí a touhou po vlivu. Mají kontroverzní strategie zaměřené na šíření strachu a nedůvěry,“ uvedla dále královna.

Jordánsko už přijalo 1,4 milionu syrských uprchlíků.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související