Hodiny zpozdí o vteřinu.Hrozí kvůli tomu kolabs internet!

Velikost textu: AAA

23. 6. 2015

Rotace Země se zpomaluje, proto se vědci rozhodli, že letos 30. června světový čas opět zpozdí o jednu vteřinu. Ve 23 hodin 59 minut a 59 vteřin se na jednu vteřinu zastaví čas. Rok 2015 tedy bude mít celkem 31 536 001 vteřin oproti 31 536 000 roku 2014. Zdánlivá banalita však může způsobit totální kolaps internetu. Podle některých počítačových expertů.

Rotace země se zpomaluje asi o dvě tisíciny vteřiny každý den. Čas se dnes technicky měří podle vibrací atomů, proto se mu říká atomový čas. Vibrace atomů jsou totiž extrémně konzistentní. Přidáváním vteřiny se upravuje nepravidelný čas Země, aby byl více v souladu s atomovým časem.

„V časech dinosaurů se Země otočila kolem své osy za třiadvacet hodin. V roce 1820 trvala rotace přesně čtyřiadvacet hodin, neboli 86 400 vteřin. Od tohoto roku se prodlužuje den o 2,5 milisekundy,“ tvrdí doktor Daniel MacMillan z NASA.

Od roku 1972 bude vteřina přidána už pošestadvacáté.

Problémy s internetem nastaly už v roce 2012, mnohé servery tehdy spadly a trvalo dlouho, než se vrátily do normálu. To je způsobeno tím, že se centrální procesory přetíží ve chvíli, kdy čas vložením vteřiny de facto začne jít zpět.

Většina firem tvrdí, že je letos na posun času připravena. Především velké firmy typu Google, Facebook či LinkedIn.

Rotace Země se zpomaluje působením sil Měsíce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související