Nejdivnější penis planety: Má čtyři žaludy. Kdo ho má?!

Velikost textu: AAA

23. 6. 2015

Kdyby se volil nejpodivnější savec naší planety, zcela jistě by vyhrála ježura australská, která patří mezi ptakořitné savce, ale vykazuje některé znaky placentálů, má vak jako vačnatci a mláďata po vylíhnutí krmí mateřským mlékem. Vědci teď ale podrobněji studovali jejich pohlavní orgány a nalezli další extrém. Penis samců vysouvaný z kloaky má totiž čtyři konce – žaludy.

U obratlovců jsou známy penisy zdvojené a také dvojklanné, ale žádný jiný strunatec nemá hned čtyři žaludy. Jenom ježura.

Dva penisy mají například plazi, především hadi. U savců se většinou vyvíjí jen jeden. Jsou sice známy anomálie u mužů, kterým se vyvinou dva plně funkční penisy, ale jedná se o vývojový defekt. To ježuří samci mají čtyři žaludy vždy.

Podle australských vědců slouží dvě hlavičky (žaludy) spolu střídavě. Samec oplodní při kopulaci samici dvěma hlavičkami, pak pokračuje a oplodní ji znova druhými dvěma.

Oplozená samice snáší jedno kožovité vajíčko, které nosí deset dní ve vaku. V něm se líhne mládě, které pak saje mléčným zubem mléko, které samice vylučuje z laktačních polí na boku těla. Poté, co mládě přestane mléko přijímat, zub vypadne a ježury už žádný chrup nemají. Živí se nalepováním larev a hmyzu na lepkavý jazyk, který vystrkují z kostěného čumáku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související