Recept na nesmrtelnost? Hvězdice mohou žít stovky let a vůbec nestárnou

Velikost textu: AAA

24. 6. 2015

Švédští vědci tvrdí, že mořské hvězdice jsou nestárnoucí organismy, které by nám mohly pomoci při vývoji preparátů a procedur, které by mohly prodloužit zdravý život člověka. Ostnokožci s pěti rameny pobývající na dně oceánů totiž žijí až stovky let, aniž se na nich projevují následky stárnutí.

Švédští vědci z Gothenburgu zjistili, že hvězdicím nestárne DNA a nezkracují se telomery – konce chromozómů. Přitom je známo, že právě stárnutí genetické informace a zkracování telomer je projevem stárnutí celého organismu.

Nezkracování telomer s přibývajícím věkem pozorovali vědci jen u hvězdic, které vznikly klonováním, nikoli u těch, které vznikly z pohlavního rozmnožování.

Hvězdice se mohou množit vegetativně z částí svého těla. Nejenže hvězdici doroste chapadlo, o které přijde. Ale část chapadla je zárodkem nového jedince.

„Pokaždé, když se dělí buňky, telomery se zkrátí, jak se zkracují, my stárneme… U hvězdic, které se množí klonováním, dochází k omlazení tkáně, telomery se nezkracují, ale naopak prodlužují,“ tvrdí profesorka Helen Nilssonová Skoldová z Gothenburské univerzity.

Omlazování telomer je vysvětlením, proč žijí hvězdice až stovky let a jsou stále v perfektní kondici. Rejuvenace telomer zajímá vědce proto, že by mohly hrát klíčovou roli v prodlužování života u člověka.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související