Moderní lidé se křížili s neandertálci

Velikost textu: AAA

25. 6. 2015

Antropologové už několik posledních let spekulují o tom, že se moderní lidé druhu Homo sapiens křížili s neandertálci. Nové genetické analýzy kosterních pozůstatků nalezených v Rumunsku dokazují, že tomu tak bylo a že ke křížení docházelo až na území Evropy a to asi před čtyřiceti tisíci let.

Zatím měli antropologové archeologické důkazy o křížení člověka a neandertálce z období před pětapadesáti tisíci let v oblasti Blízkého východu. Mezinárodní tým vědců však teď v odborném časopise Nature publikoval závěry výzkumu, podle nichž ke křížení obou druhů došlo na území Evropy.

Analýza DNA kosti nalezené v roce 2002 v rumunském Peștera cu Oase dokazuje, že majitel této čelisti byl křížencem druhů Homo sapiens a Homo neanderthalensis. Zmíněný jedinec měl šest až devět procent DNA neandertálců. Dnešní Evropané mají asi dvě až čtyři procenta této DNA.

„Je to neskutečná a neočekávaná věc. Několik posledních let dokumentujeme křížení mezi neandertálci a moderními lidmi, ale nikdy nás nenapadlo, že budeme mít takové štěstí a najdeme někoho, kdo se tomuto křížení tak blíží,“ uvedl pro časopis Nature profesor David Reich z Harvardovy univerzity, který na výzkumu spolupracoval s experty z Institutu Maxe Plancka v Německu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související