Neumíte se ovládat? Budete volit levici!

Velikost textu: AAA

26. 6. 2015

Podle amerických psychologů můžou některé osobnostní charakteristiky napovědět, na kterou část politického spektra se člověk přikloní. Kupříkladu jedním z takových klíčových rysů v lidském charakteru je schopnost sebeovládání. Zatímco pravicoví voliči zvládají řízení vlastních impulzů a emocí dobře, levicoví voliči jsou v tomto slabší.

Takže pravicový volič se dokáže nejen lépe ovládat, ale také snadno dodržuje hubnoucí program, s větší pravděpodobností se vzdá kouření a nepodlehne lákavé reklamě.

Sebeovládání se dá měřit kupříkladu Stroopovým testem, kdy člověk čte názvy barev, které jsou psány písmem jiné barvy, než kterou slovo označuje. Kupříkladu slovo „modrá“ je natištěno žlutě, slovo „červená“ modře apod. Lidé, kteří dokážou správně číst barvy a nenechají se zmást barvou fontu, se dokážou dobře ovládat.

Vědci ze Cincinnati však sebeovládání měřili ještě dalšími testy a výsledky vztáhli k voličským preferencím pokusných osob.

„Jak konzervativci, tak liberálové tvrdili, že chtějí v testu uspět, ale konzervativci reagovali rychleji a jejich rychlejší reakce pramenila ze silnější víry ve svobodnou vůli. To znamená, že víra konzervativců v jejich zodpovědnost za výsledek přispívala k jejich rychlejší reakci,“ tvrdí doktor Joshua Clarkson z University of Cincinnati.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související