Rostliny mají také vnitřní hodiny

Velikost textu: AAA

2. 7. 2015

Vnitřní hodiny řízené změnou světlého dne a noci bez slunečního záření mají v sobě nejen živočichové včetně člověka, ale také rostliny. Vědci z amerického státu Missouri totiž potvrdili, že vnitřní hodiny řídí kupříkladu vylučování sladkého nektaru a vonných látek, které mají lákat specifické druhy opylovačů.

Vnitřní hodiny mají petúnie, které poznají, kdy je pouze zataženo – ale stále světlý den – a kdy slunce skutečně zapadlo. Po západu totiž rostlina začne v květech produkovat vonné látky, které přilákají večerní a noční opylovače – můry a další druhy hmyzu.

Vědci z Washingtonovy univerzity odhalili v genomu petúnií alelu LHY, která je zodpovědná za řízení vnitřních hodin. Když ji má rostlina plně funkční, vůně se vylučuje do okolí až večer. Gen inhibuje vylučování vůně v době, kdy na rostlinu dopadá ultrafialové záření ze slunečních paprsků. Když je funkce genu oslabena, tak dochází k uvolnění vůně už za světla.

„Rostliny vylučují vůně z květů, když chtějí přilákat opylovače. Dává smysl, že si musejí umět naplánovat uvolnění vůně, když jsou opylovači zrovna aktivní a poblíž,“ uvedl k závěrům svého výzkumu profesor Takato Imaizumi z Washingtonovy univerzity v St. Louis. Jeho tým jako první popsal vnitřní biologické hodiny u rostlin.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související