Vědci umějí pochytat všechny slimáky v zahradě. Jak?!

Velikost textu: AAA

9. 7. 2015

Nejproblematičtějším invazivním druhem v Evropě posledních patnácti let je plzák španělský. Decimuje úrodu na zahrádkách a mnozí pěstitelé jen bezmocně přihlížejí tomu, že jim měkkýši sežerou celou úrodu. Švédští vědci ale slibují, že už příští rok by mohli na trh uvést dokonalou past. Prý se do ní chytí všichni plži, kteří se v záhoncích skrývají.

Unikátní past obsahující chemickou látku, která je pro plzáky, slimáky a hlemýždě neodolatelná, prý dokáže během jediné noci přilákat většinu jedinců vyskytujících se v okolí. Slizcí vegetariáni, kteří dávají přednost zahradním kulturám, pak nalezou hromadně do pasti a mohou být následující den zlikvidováni.

„Snažíme se vyvinout nový druh pasti, který může přilákat několik druhů slimáků, plzáků a šneků,“ potvrdila Abigail Walterová ze švédské Univerzity zemědělských věd v Alnarpu.

Past má lákat především plzáka španělského, který dosahuje až dvanácti centimetrů a je extrémně žravý. Dokonce kanibalistický, takže když zlikviduje úrodu, pustí se do sebe. Zimu sice dospělci nemusejí kvůli mrazům přečkat, ale na podzim snesou až čtyři stovky vajíček, která jsou vůči mrazu odolná a z nichž následujícího jara se z nich vylíhne nová generace.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související