Skutečný James Bond řádil v Čechách: Vyspal jsem se s agentkou STB

Velikost textu: AAA

28. 7. 2015

Novinář Frederick Forsyth na konci šedesátých let na sebe upozornil jako autor politických akčních románů. Z jeho pera vzešlo několik světových bestsellerů, letos v září vydává vlastní biografii. A z ní vyplývá, že pokud na zemi někdy chodil skutečný James Bond, byl jím právě on sám. V šedesátých letech jako agent britské MI6 zavítal do Československa. A přesně v Bondově stylu svedl krásnou agentku STB a pomiloval se s ní za svitu hvězd u jezera.

Forsyth je znám jako zakladatel specifického žánru „fakce“. Vychází ze skutečných politických událostí – faktů – ale románovými prostředky je upravuje do fikce. Hranice mezi skutečným a smyšleným nejsou jasné.

Osobní zkušenosti jako agenta MI6 zahrnul do řady knih, o poměru s agentkou STB ale píše až v autobiografii, kterou vydává letos v září. V ní se čtenáři dozvědí, že v roce 1963 byl jako pětadvacetiletý pohledný muž povolán za Železnou oponu sbírat informace z NDR, ČSSR a MDR.

„Došlo mi, že tam budu středem pozornosti tajné policie. Takže když jsem přijel, nepřekvapilo mě to,“ píše Forsyth. Co následovalo, připomíná scénu z bondovky. V tehdejším Československu sbalil v baru velmi pohlednou dívku, která přijala jeho pozvání na noční projížďku.

„Zaparkovali jsme auto, prošli se dolů loukou k jezeru, vysvlékli se a zaplavali si. Pak jsem roztáhl deku a pomilovali jsme se. Poté jsem ležel na zádech a koukal do hvězd, jen jsem si tak mumlal, že se divím, co se dnes stalo s mým eskortem od STB? A ona odpověděla: ‚Právě ses s ním pomiloval!‘“ píše dále britský novinář.

Britská MI6 žurnalisty ke špionáži využívala často. O tom a mnohém dalším píše šestasedmdesátiletý autor knihy Den pro Šakala ve své biografii The Outsider: My Life In Intrigue.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související