Kofein má doslova fobii z cukru, zjistili vědci

Velikost textu: AAA

3. 8. 2015

Že se hořké nápoje sladí proto, aby nebyly hořké, není žádná věda. To ví každé menší dítě, které někdy neslazený čaj či kávu vypilo. Vědci z anglického Yorku ale zjistili, že na molekulární úrovni probíhá mezi cukrem a kofeinem v kávě doslova souboj. Jakmile se totiž cukr ve vodě rozpustí, kofein se mu snaží všemožně vyhnout a sráží se v blocích. Tím se hořkost nápoje výrazně snižuje a sladkost o to víc vyniká.

Hořkost v kávě způsobuje právě kofein, kvůli němuž tento nápoj pijeme. Kofeinové molekuly mají tendenci ve vodném roztoku se spojovat, ale tento jev je mnohem intenzivnější, když je do nápoje přidán cukr. Dosud se vědci domnívali, že je to kvůli tomu, že se posílí vazby mezi molekulou vody a cukru. Jenže ve skutečnosti je to tak, že kofein se snaží aktivně cukru vyhnout. Má vůči němu doslova fobii. Tak se shlukuje a je ho tím pádem méně dostupného pro chuťové pohárky.

„To je důvod, proč při ochutnání nápoje cítíme mnohem méně hořkosti, když je oslazený cukrem,“ tvrdí doktor Seishi Shimizu z University of York.

Svět přípravy jídla a nápojů na molekulární úrovni je podle doktora Shimizua světem fantastickým a dosud ne zcela probádaným.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související