Pozor na rajský plyn, může způsobit trvalou slepotu

Velikost textu: AAA

7. 8. 2015

Oxid dusný neboli rajský plyn byl využíván v medicíně při různých ambulantních zákrocích jako částečná anestezie při vědomí. Dnes se stal rajský plyn oblíbeným zpestřením večírků a nabízejí ho také některé noční kluby v západní Evropě. Jenže nadužívání oxidu dusného může způsobit i slepotu. Tvrdí to oční lékaři z Londýna, kteří takových případů řeší stále více.

Rajský plyn na večírcích a v klubech plní do balonků podobně jako helium. Zatímco tento inertní plyn nemůže krom legračního hlasu způsobit žádné vážné poškození, protože se do těla nevstřebává, oxid dusný se dostává do krve a působí v těle neplechu.

Profesor oftalmologie a oční chirurg David Allamby z londýnské Focus Clinic tvrdí, že užívání rajského plynu může způsobit vážné a nevratné poškození zraku. Nadužívání plynu vyvolá nedostatek vitaminu B12 v těle, což vede k depresím, ztrátě vlasů a slepotě.

„Nedostatek vitaminu B12 způsobuje poškození očního nervu, což je známo jako optická neuropatie. Může v tu chvíli pomoci velká dávka vitaminu B12 injekcemi, ale ztráta vidění může být i nezvratná, pokud už došlo k vážnému poškození. Dlouhodobé užívání oxidu dusného by mohlo vést ke slepotě, ale také řadě dalších problémů včetně poškození nervové soustavy,“ varuje doktor Allamby, jemuž se nelíbí móda užívání rajského plynu na večírcích. Podle něj by tento trend mohl vést k nárůstu nevidomých a těžce zrakově postižených.

Rajský plyn nejprve způsobuje stav blaženosti a smíchu. Lidé se po jeho vdechnutí musejí nekontrolovaně smát. Mají pocit, že vdechování oxidu dusného je neškodné. Opak je pravdou. Dlouhodobě inaktivuje vitamin B12, který plní v těle člověka vitální funkce. Inaktivace vede k těžkým depresím, hysterii, nervovým poruchám a poškození zraku. Ale ve velkých dávkách také k zástavě srdce a smrti.

Krom toho způsobuje tento plyn úbytek ozónové vrstvy a je jedním z nejnebezpečnějších skleníkových plynů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související