Nová porucha příjmu potravy mužů: Závislost na proteinových přípravcích

Velikost textu: AAA

10. 8. 2015

Zatímco ženy trápí především anorexie a bulimie, muži už mají také svou poruchu příjmu potravy. Je jí závislost na proteinových přípravcích určených pro fitness nadšence. Většina mladých mužů, kteří se vrhnou na posilování, totiž začne tyto preparáty vážně nadužívat. Poškozují si tím zdraví a stávají se závislými na postavě bez jediného gramu tuku.

V médiích není vidět jiné mužské tělo než to dokonale vypracované, které muž získá jedině dřinou šestkrát týdně posilováním ráno a večer. A také přísnou dietou doplněnou velkým množstvím proteinových preparátů. Na směsích bílkovin z obilných klíčků, kreatinu a L-karnitinu jsou ale mnozí mužové závislí.

Studie chování mladých fitness nadšenců odhalila, že čtyřicet procent z nich zvýší dávky proteinových přípravků nad doporučenou a pro ně potřebnou míru. Více než pětina z nich nahrazuje konzumaci hodnotného hlavního jídla vypitím nápoje s rozpuštěnými bílkovinami. Tři procenta musela být kvůli nadužívání těchto přípravků hospitalizována a osm procent má vážné zdravotní komplikace.

Muži jsou bombardování obrázky dokonalých těl a touží – především ti mladí – vypadat co nejrychleji stejně. Uchylují se tak nejen k posilování, ale pomoc hledají i ve změně jídelníčku a na trhu s různými preparáty pro kulturisty.

„Stejně jako u anorexie, bulimie a jiných poruch příjmu potravy nahrazují muži řádnou stravu konzumací těchto přípravků a doplňků stravy, mnohé lékaři musejí varovat, aby konzumaci těchto preparátů omezili,“ tvrdí Azmina Govindjiová z Britské dietetické asociace.

Proteinové preparáty jsou doplněk stravy, ale nemůžou vyváženou stravu nahradit. Chybí v nich celá řada živin, vitaminů a minerálů, která je pro tělo nezbytná. Zvláště pro tělo nadměrně zatěžované posilováním.

Pokud se muž nedokáže proteinových přípravků vzdát, konzumuje je místo hlavních jídel a bojí se pozřít cokoli jiného, trpí poruchou příjmu potravy. A měl by se léčit jako osoba trpící anorexií či bulimií. Nadužívání těchto doplňků stravy zatěžuje ledviny a srdce, navíc tělo zbavuje důležitých živin, vitaminů a minerálů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související