LED osvětlení zachránilo světlušky

Velikost textu: AAA

13. 8. 2015

Když se Jan Karafiát toulal letní přírodou, fascinovaly ho roje světlušek, tak podle nich napsal pohádkovou knihu Broučci. V jeho dobách světélkující hmyz neohrožovalo pouliční osvětlení a byly velmi hojné. Sodíkové lampy kolem cest ale samečky světlušek odrazují od páření. A tak se jejich populace ve Walesu tak ztenčila, že se tamní ochránci rozhodli donutit úřady k výměně lamp za LED diody. A světlušky se do přírody vracejí.

Že světluškám vadí sodíkové lampy, zjistila Jenni Coxová z Great Orme. „Poprvé jsem je objevila v roce 2011, kdy jsem se procházela po Marine Drive. Oznámila jsem svůj objev národnímu výzkumu světlušek a rozhodla se je spočítat. Napočítala jsem tři sta samic, ale nenašla jsem dostatek samečků. Pak jsem si všimla, že se asi padesátka samců shlukuje pod lampami. Tak jsem to oznámila úřednici Anne Butlerové, která se zabývá ochranou biodiverzity,“ uvedla Coxová v rozhovoru pro deník The Post. A Butlerová začala jednat a sodíkové lampy postupně vyměnili za ekologičtější LED diody.

Entomologové tvrdí, že světlušek (Lampyris noctiluca) v přírodě prudce ubývá kvůli pesticidům a ničení původních biotopů. Jenže světelný smog a sodíkové lampy pouličního osvětlení zřejmě hrají také významnou roli v poklesu jejich početnosti.

Dospělci tohoto brouka už nepřijímají potravu a pouze se rozmnožují. Samičky hynou krátce po nakladení vajíček. Larvy žijí dva roky a jsou dravé. Jiný hmyz, měkkýše a drobné organismy napíchnou jedem a trávicími šťávami. Když kořist umře a obsah jejich těl se ztekutí, larva ho vysaje. Lidi odnepaměti fascinuje jiná jejich vlastnost. Bioluminiscence. Díky chemické reakci s molekulami fosforu zadeček světlušek v noci září. Samičky – nelétavé – tak o sobě dávají vědět samečkům, kteří při letu světélkováním varují konkurenty.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související