Nejstarší vzkaz v láhvi byl vyloven po ohromných 108 letech

Velikost textu: AAA

24. 8. 2015

Co může být pro vysloužilou pošťačku v penzi hezčího, než najít během dovolené vzkaz v lahvi? Poštěstilo se to Němce Marianne Winklerové na pláži ostrova Amrum, kam vyrazila na dovolenou. Našla tam totiž nejstarší vzkaz vhozený v lahvi do moře. Byl napsán před ohromnými 108 roky. Ale jeho uzávěr byl tak kvalitní, že vydržel od roku 1907 dodnes a dá se krásně číst.

„Na horní straně papíru bylo čitelně napsáno: ‚Rozbijte lahev.‘ Můj manžel Horst se snažil dostat vzkaz z lahve opatrně, ale nešlo to, tak jsme museli udělat to, co se tam psalo,“ vyprávěla důchodkyně Winklerová v rozhovoru pro Amrum Zeitung.

Vzkaz však neobsahoval nic romantického. Odeslán byl z Asociace mořské biologie v anglickém Plymouthu. Byl psán anglicky, německy a nizozemsky a žádal nálezce, aby pečlivě vyplnil, kdy a kde byl vzkaz nalezen. A odeslal ho zpět na adresu. Odměnou měl být jeden šilink.

Bylo to docela povyražení, když jsme rozlepili tu obálku,“ svěřil s úsměvem Guy Baker z Asociace mořské biologie, když hovořil s britským deníkem The Telegraph.

Láhev byla jednou z 1 020 kusů, které vědci vypustili do Severního moře mezi roky 1904 a 1906, kdy sledovali sílu mořských proudů.

Jak se v lahvi psalo, manželé Winklerovi skutečně dostali svůj šilink.

Vzkaz bude také zapsán do Guinnessovy knihy světových rekordů jako nejstarší ve smyslu od odeslání do nalezení.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související