Syndrom malého muže existuje: Takhle se projevuje!

Velikost textu: AAA

26. 8. 2015

Američtí vědci tvrdí, že syndrom malého muže, někdy laicky nazývaný Napoleonský komplex, skutečně existuje. Netýká se však jen malého vzrůstu, ale jedná se spíš o pocit nedostatečné mužnosti ve srovnání s pohlavním stereotypem. A čím je syndrom větší, tím bývá muž agresivnější. Především vůči ženám.

„Syndrom malého muže předpokládá, že muž, který se cítí nejméně mužný, se snaží dodat si sílu, tak vyhledává válku a souboje, aby dohnal své fyzické nedostatky,“ tvrdí vědci z Atlanty.

Když se muž začne srovnávat s tradiční normou mužství, a shledá, že má velké nedostatky oproti tomuto ideálu, dochází u něj většinou k nárůstu nespokojenosti a stresu z této diskrepance. Takový jedinec bývá také extrémně agresivní.

Jinými slovy, čím je muž vyrovnanější a jistější si se svou maskulinitou, tím je vlídnější a méně agresivní. Jinými slovy platí staré rčení, čím agresivnější muž, tím je „menší“. V mnoha ohledech.

„Muži, kteří se sami považují za méně mužné ve srovnání s průměrem a kteří zažívají stresovou poruchu z diskrepance mužnosti, se dopouštějí agresivních fyzických útoků třikrát častěji než ti, kdo jsou se svou maskulinitou spokojení a jsou si svou mužností jistí,“ tvrdí psychologové ze státu Georgia.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související