Jeskyně skrývala nejstarší druh člověka

Velikost textu: AAA

11. 9. 2015

Antropologové potvrdili, že znají nový druh člověka rodu Homo. Dali mu jméno Homo naledi (člověk hvězdný) a tvrdí, že se jedná o zatím nejstaršího nalezeného předka dnešního člověka druhu Homo sapiens sapiens. Kostry nově objeveného hominida byly vyzvednuty před dvěma roky z jeskynního hrobu v Jihoafrické republice.

Jeskyně se nachází asi padesát kilometrů od Johannesburgu a podle vědců se jedná o objev století. Velmi starý druh rodu Homo měl malý mozek, ten dosahoval velikosti pomeranče. Ramena byla ještě velmi podobná šimpanzům, ale noha už byla lidská. Ruka naznačuje, že byla schopna používat nástroje. A řada dalších znaků na kostře potvrzuje, že z hlediska fylogenetického patří tento hominid do rodu Homo.

Na výšku měl člověk hvězdný asi metr a půl a vážil kolem pětačtyřiceti kilogramů.

V jeskyni u Johannesburgu nalezli více než patnáct set ostatků, které náležely kojencům, dětem, dospělým i starším osobám.

„Díky tomu, že máme každou kost jejich těla několikrát, je Homo naledi již prakticky nejlépe probádanou fosilií našich předků,
“ tvrdí profesor Lee Berger z University of the Witwatersrand.

Zajímavé je také chování tohoto druhu, který zřejmě činil něco, co zatím vědci pozorovali jen u druhu Homo. Tedy že tvoří pohřebiště a pohřbívá své blízké a příslušníky svého druhu v odlehlých jeskyních.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související