Američtí vědci už mají neviditelný plášť z Harryho Pottera

Velikost textu: AAA

21. 9. 2015

Pláštík neviditelnosti, který známe třeba z pohádek jako Arabela nebo z románů o Harrym Potterovi už není fantaskní nesmysl. Kalifornští vědci přišli na princip, jímž bude možné předměty učinit neviditelnými. Zatím ale uspěli jen u velmi drobných předmětů, nicméně prototyp slibuje, že se jednou budeme moci schovat pod plášť a stát se pro oko neviditelnými.

Tým profesora Sianga Čanga (Xiang Zhang) z University of California v Berkeley dokázal vytvořit mikroskopicky tenký film látky, který sestává z nanoantén vyrobených z atomů zlata. Tyto nanoantény jsou podobné těm, které absorbují sluneční záření v solárních panelech. V tomto případě ale světelné paprsky rozptylují tak, že nejsou viditelné pro lidské oko.

„Je to poprvé, kdy jsme dokázali trojrozměrný objekt jakéhokoli tvaru schovat před viditelným světlem,“ uvedl profesor Čang (Zhang) spolupracující s americkým Ministerstvem energetiky.

Dokonalý oblek či plášť, který by mohl skrýt vojáky či vojenská vozidla před zraky nepřítele, však vyžaduje ještě mnoho let výzkumu a bádání. A nově objevená metoda má jednu velkou nevýhodu oproti plášti Harryho Pottera.

Jakmile se objekt začne pohybovat, začne být viditelný,“ dodává profesor Čang (Zhang).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související