Lidé kolem sebe šíří bakteriální oblak. Je unikátnější než otisk prstu

Velikost textu: AAA

24. 9. 2015

Každý člověk kolem sebe šíří unikátní mikrobiální oblak, který je tak unikátní ve svém složení, že při identifikaci člověka předčí i otisky prstů. Tvrdí to vědci z Oregonu, kteří provedli řadu experimentů a analýz, aby zjistili, zda člověk kolem sebe bakterie šíří a jaké složení takový oblak mikrobů má.

Odpověď na první otázku byla zřejmá už dopředu. Člověk kolem sebe skutečně šíří mikroby, především bakterie, a to nejen dotekem, ale také do okolního vzduchu. Lidské tělo, ačkoli jej často považujeme za své vlastnictví, je ve skutečnosti jakýmsi biomem. Je to symbióza člověka a bilionů bakterií na povrchu i uvnitř těla. Složení bakterií je ale tak unikátní – ovlivněno geneticky, tím co jíme, kde žijeme, jak se chováme – že jeho analýza může sloužit spolehlivě k identifikaci člověka. Je však poměrně náročná časově a finančně.

Nicméně doktor James Meadow z Oregonu se rozhodl tomuto tématu věnovat. Provedl několik experimentů, při nichž umístil osoby do vydezinfikované místnosti ve zcela čistém oblečení. Pak odsával z místnosti vzduch, bakterie kultivoval a analyzoval. Zjistil, že už po dvou hodinách pobytu v místnosti člověk po sobě zanechává takový oblak bakterií, že je lze ze vzduchu analyzovat a podle složení druhového a početního přesně určit, komu patří.

„Očekávali jsme, že budeme schopni určit lidský mikrobiom ve vzduchu kolem dotyčné osoby, ale překvapilo nás, že budeme schopni pak poznat každého člověka, aniž ho vidíme, jen podle analýzy vzduchu a bakterií v nich,“ tvrdí doktor Meadow z University of Oregon.

Nejdříve u každé pokusné osoby určil složení bakterií v jeho mikrobiálním oblaku. Tohle složení je tak unikátní, že když pak získal jen vzorek vzduchu a podrobil ho testu, dokázal určit, který z pokusných jedinců v prostoru předtím pobýval. Aniž dotyčného viděl.

Nejčastěji se ve vzorcích vzduchu objevují ústní bakterie rodu Streptococcus a kožní bakterie Propionibacterium či Corynebacterium. U žen byla v mikrobiálním oblaku potvrzena také přítomnost vaginálních bakterií.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související