Víra v Boha posiluje psychiku, ale jen když...

Velikost textu: AAA

25. 9. 2015

Víra ve vyšší moc, ať už je to jediný Bůh či více božstev, má pozitivní vliv na psychiku. Ale jen do určité míry. Pokud je součástí víry koncept dobrého boha, který ochraňuje, podporuje a pomáhá, pak věřící prosperují psychicky mnohem lépe než ateisté. Jenže pokud je součástí víry bůh tím trestajícím a zavrhujícím, pak se naopak u věřících zvyšuje riziko úzkostí a depresí.

„Pokud lidé přijímají Boha milujícím a přívětivým způsobem a mají pocit, že je Bůh podporuje, pak podle řady výzkumů prospívají psychicky lépe,“ tvrdí profesor Kenneth Pargament z Bowling Green State University v Ohiu.

Blahodárné účinky víry na psychiku nefungují, když je věřící zastrašován či sám věří, že je Bůh ten zlý a přísný.

„Víme, že duchovno má také stinnou stránku. Když máte tendenci vnímat Boha jako toho trestajícího, ohrožujícího nebo nespolehlivého, pak víra psychickému zdraví příliš neprospěje,“ tvrdí profesor Pargament ve svém díle Osm způsobů, jak náboženství ovlivňuje váš život.

Vědci ze San Franciska v roce 2005 došli k zjištění, že starší lidé, kteří jsou chudí, ale jsou věřící, mají mnohem lepší psychické zdraví než ti jedinci, kteří jsou chudí a nevěřící. U jedinců nevěřících je výrazně vyšší riziko, že onemocní depresí.

Lidé, kteří více praktikují náboženství a jsou duchovně oddanější, dokážou lépe bojovat se stresem,“ tvrdí doktor Harold G. Koenig z Duke University.

Neurolog Andrew Newberg z Univerzity Thomase Jeffersona zase zjistil, že blahodárně na mozek působí transcendentální (zvláště buddhistická) meditace. Při ní se totiž aktivují centra v mozku, která regulují emoce. Takže při negativním vlivu stresu mozek lépe odolává negativním emocím. „Tito lidé jsou díky meditaci klidnější, méně reaktivní a lépe odolávají stresu z okolí,“ tvrdí profesor Newberg.

U náboženství, která zdůrazňují negativní aspekty a tvrdí, že nevěřící musejí být zatraceni, že hříchy budou tvrdě potrestány, však podle Newberga věřící trpí psychicky mnohem více než ateisté.

„Když totiž jejich mozek neustále myslí na negativní aspekty života, vylučuje se do těla velké množství stresových hormonů a to vede k psychickým potížím a depresím,“ vysvětluje Newberg.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související