Čím vyšší člověk, tím větší riziko rakoviny

Velikost textu: AAA

5. 10. 2015

Vyšší lidé berou větší platy, rychleji povyšují v zaměstnání a mají také větší úspěch při shánění partnerů. Jenže. Mají také mnohem vyšší riziko rakoviny. Třeba u rakoviny kůže je riziko s každými deseti centimetry navíc o třicet procent vyšší. U muže vysokého metr devadesát může být téměř o sto procent vyšší než u muže vysokého metr šedesát.

Proč tomu tak je, se přesně neví. Nejpravděpodobněji se ale jeví teorie o počtu buněk. Jinými slovy, čím vyšší tělo, tím více buněk a s každou další buňkou navíc roste riziko, že se promění v rakovinnou. Další teorií se opírá o působení růstového hormonu během dospívání, podporuje některé typy rakoviny. Vyšší lidé mají v pubertě a adolescenci více růstového hormonu. Třetí teorie hovoří o toxickém působení metabolitů. Při příjmu a trávení potravy se do těla dostávají a vznikají v něm toxické látky. Čím více jíme, tím více karcinogenů. A vyšší lidé přijímají potravy více, potřebují více energie. Tím se zvyšuje zátěž karcinogeny.

Vyšší riziko s nadprůměrnou postavou platí zvláště u rakoviny kůže. Vyšší lidé mívají větší plochu těla. A riziko s každými deseti centimetry vzroste o třicet procent. U rakoviny prsu asi o dvacet procent a celkově u různých typů rakoviny bez rozlišení typu o osmnáct procent.

K tomuto závěru došli onkologové ze švédské univerzity Karolinska Institutet. „Naše studie dokazují, že vyšší lidé mají větší pravděpodobnost rozvinout u sebe rakovinu, ale není jasné, zda je u nich také vyšší riziko úmrtí na tato onemocnění nebo zda mají obecně vyšší riziko předčasného úmrtí,“ uvedla autorka studie doktorka Emelie Benyiová podle deníku The Mail.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související