Hipsterský plnovous zvyšuje dominanci a mužnost už miliony let

Velikost textu: AAA

8. 10. 2015

Komu připomínají hipsteři s dlouhým plnovousem orangutany, docela trefně propojuje estetický dojem s podstatou této módy. Má totiž stejně jako licousy u našich oranžových lidoopích příbuzných zvyšovat mužnost a dominanci nositelů. Plnovous je projevem maskulinity, která má zastrašit konkurenční muže a udělat dojem na ženy. Vousy přitom byly symbolem dominance a kvality už u našich předků před milionem let.

„Když žijete v malé skupině, kde každý zná každého, protože se neustále potkáváte, nemáte potřebu signalizovat okolí kvalitu a soutěživost prostřednictvím ozdob. Ve velkých skupinách, kde jsou jednici neustále obklopováni cizinci, potřebujeme rychlý spolehlivý nástroj k zhodnocení něčí síly a kvality, a to je právě stav, kdy jsou na místě propracované ozdoby. V případě lidí to může zahrnovat také fenotypovou (vrozenou) nástavbu – tělesné ozdoby, šperky a předměty,“ vysvětluje doktor Cyril Grueter z University of Western Australia.

Podle antropologů mají všechny druhy primátů včetně člověka určité fyzické rysy, jejichž zdůrazňování zvyšují svou maskulinitu. Jsou to nejen svaly, ale také právě vousy. Jejich obliba a délka se prodlužovala historicky v dobách, kdy byl nadbytek mužů nad ženami – vyšší konkurence mezi muži o partnerky – a také v prostředích, kde je více anonymně žijících jedinců – velká města.

Dnes se staly vousy novou módou díky mužům z velkých měst. To splňuje podmínku víše zmíněné anonymity, tedy že se zde lidé snaží na první pohled vyslat jasný signál o své kvalitě. Dlouhé vousy jsou přitom symbolem maskulinity, tedy kvality, na kterou dnešní společnost masírovaná médii klade důraz především. Zatímco inteligence a vnitřní schopnosti byly upozaděny, na první pohled musí být jasné, že je dotyčný silně sexuálně atraktivní. A to plnovous splňuje. Stejně jako dlouhé licousy v tváři orangutana.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související