Recept na dlouhověkost?! Nejstarší žena planety denně snídá smaženou slaninu!

Velikost textu: AAA

9. 10. 2015

Hospody, bary i obýváky českých domácností zase budou plné „mudrců“, kterým je už teď jasné, že anglická slanina vždycky byla a je zdravá. Budou mít důkaz. Nejstarší osobu planety, 116 let starou Susannah Mushattovou Jonesovou z New Yorku. Ta totiž tuto vepřovou uzeninu konzumuje denně. A dožívá se úctyhodného věku. Jenže! Nevděčí za to slanině, ale štěstí. Zdědila totiž takové geny, které jí pomáhají žít dlouho navzdory nezdravé stravě. Naprostá většina lidí, bude-li následovat její chování, se ale dožije sotva poloviny jejího věku.

Susannah oslavila 116. narozeniny 6. července a je podle Guinnessovy knihy světových rekordů oficiálně nejstarší žijící osobou planety.

Jonesová v rozhovoru pro New York Post přiznala, že si denně k snídani dopřeje několik plátků slaniny, míchaná vajíčka a kukuřičnou kaši. Jenže sama nejstarší žena je natolik moudrá, že nepřičítá svou dlouhověkost právě slanině. Naopak prý ví, že zrovna zdravá není. Ona ale celý život dobře a dost dlouho spala, a to je podle ní klíč k 116 rokům života.

„Nikdy jsem navíc nepila alkohol a nekouřila,“ zdůraznila Jonesová. Žila tedy velmi zdravě. A ve spojení s dobrými geny jí ani pár plátků slaniny denně neuškodilo.

Většina dnešních lidí ale nespí dostatečně, konzumuje krom slaniny celou řadu jiných nezdravých pokrmů, pije alkohol, kouří, žije ve stresu, nedostatečně se pohybuje. Na věk Jonesové, tedy může zapomenout.

„V žádném případě by si nikdo neměl myslet, že když ona jí slaninu, že konzumace slaniny je pro ně dobrá… Má prostě zřejmě jen dobré geny, které její konzumaci slaniny zvládají,“ varuje doktor Thomas Perls, expert na dlouhověkost z Bostonské univerzity.

Perls prokázal mezi dlouhověkostí a geny velmi silný vztah. Tedy to, že člověk žije dlouho, má dáno dědičně. Pak už je na něm, zda se k tomu bude chovat zdravě a věk biologicky předurčený využije na maximum, nebo si ještě ubere několik let nezdravým životním stylem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související