Sprint poskytuje stejnou euforii jako marihuana

Velikost textu: AAA

13. 10. 2015

Kuřáci marihuany budou určitě nesouhlasit, že inhalace jejich drogy při spalování kouřem má vážné negativní důsledky na zdraví, zejména plic. Nicméně ti, kdo chtějí zažít rauš podobný tomu po požití THC, si můžou obout tretry a dopřát si ho zcela zdravě. Navíc s blahodárnými účinky na srdce a cévy. Stačí si zasprintovat.

Tělo totiž při velmi intenzivním běhu produkuje endokanabinoidy, tedy látky podobné THC, které si však tělo vyrábí samo a navíc mu neškodí. Odpadá také zatěžování plic a organismu dalšími odpadními látkami při spalování konopí.

Vědci z Heidelberské univerzity testovali účinky sprintu na laboratorních hlodavcích. Po intenzivním běhu zvířata byla méně úzkostná a lépe reagovala na bolest. Když jim vědci ale blokovali endokanabinoidový systém v mozku, běh přestal mít tyto účinky. Tedy hlodavci i po sprintu byli úzkostní a reagovali silně na bolest. Je tedy jasné, že běh podporuje produkci endokanabinoidů – tělem produkovaných kanabinoidů podobných tetrahydrokanabinolu z marihuany.

„Poprvé jsme tak dokázali, že receptory kanabionidů hrají zásadní roli v tom, když člověk zažívá euforii po běhu,“ tvrdí autoři z Heidelberské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související