Uklízečky zlikvidovaly výstavu současného umění. Byl to totiž pěkný »bordel«

Velikost textu: AAA

29. 10. 2015

Uklízečky z galerie moderního umění Museion v italském Bolzanu o víkendu vzaly své poslání poněkud z gruntu. Po páteční vernisáži na ně v sobotu ráno čekalo nemilé překvapení. Na zemi se válely hromady lahví, oblečení, nedopalky cigaret a konfety. Tak to začaly rychle uklízet. Jenže likvidovat tím začaly exponované umělecké dílo.

„Nepořádek“, jak dílo milánských umělců Goldschmied & Chiari uklizečky nazvaly, bylo v galerii Museion vystaveno pod názvem „Dnes v noci se bude tančit“. Instalace měla být satirickou reakcí na luxusní večírky italské politické třídy v osmdesátých letech.

„Samozřejmě jsme zaměstnance varovali, aby neodklízeli umělecké dílo. Řekli jsme jim, aby uklidili jen foyer, protože tam v pátek večer probíhala akce. Evidentně si spletly instalaci ve foyer s nepořádkem,“ uvedla kurátorka Letizia Ragagliová.

Naštěstí uklízečky umělecké dílo rozebraly do nových pytlů a vytřídily sklo, plasty a další materiály. Než pytle vyhodily, zasáhla kurátorka a jejich snahu napravit pořádek zarazila.

„Pokusíme se instalovat celé dílo zpět do původního stavu, fotografie by nám měly pomoci,“ dodala Ragagliová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související