Muži se dvěma penisy? Záhadu rozluštil plaz

Velikost textu: AAA

30. 10. 2015

Po světě chodí asi stovka mužů s dvěma penisy. Ačkoli v lidském druhu se jedná o anomálii, u jiných druhů obratlovců je to naopak norma. Třeba u plazů. Evoluce pohlavního údu byla dosud záhadou i pro biology. Tedy než objevili na Novém Zélandu hatérii, plaza bez penisu. Paradoxně pomohl tajemství falické evoluce objasnit.

U zmíněného druhu plaza se v embryonální fázi vytvoří jakési pupeny ze zárodečných buněk. Ovšem v tu chvíli se vývoj zastaví a penis nikdy nevznikne. Vědci přitom netušili, zda penis u hatérií nikdy nevznikl, nebo zanikl s vývojem druhu.

„Tento počáteční růst naznačuje, že falus se vyvinul během evoluce savců a plazů jen jednou,“ tvrdí doktor Thomas Sanger z University of Florida v Gainesville.

U plazů i savců se v embryonální fázi vývoje vytvoří dva pupeny. U plazů pak oba vytvoří samostatný penis, proto mají plazi dva pyje. U savců pupeny během vývoje splynou v jediný penis. Vědci přitom donedávna nevěděli, jestli plazí penis nezanikl a u savců nevznikl jako druhotný z jiných zárodečných buněk. Výzkum hatérií ale potvrdil, že penis savců je jen analogií zdvojeného penisu plazího.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související