14letý Syřan se naučil za dvacet dní plynně norsky a stal se norskou mediální hvězdou

Velikost textu: AAA

2. 11. 2015

Čtrnáctiletý Syřan Jamán Kafarnawi měl to štěstí, že se dostal ze své země až do Norska, kde ho přijali a poskytli mu útočiště. Nadprůměrně inteligentní chlapec se stal norskou mediální hvězdou proto, že dokázal obtížnou řeč tohoto skandinávského národa zvládnout už za dvacet dní. Vystoupil na kanále TV2 a Norům v jejich jazyce oznámil, že by u nich rád vystudoval medicínu a stal se tam lékařem.

„Jmenuji se Jamán, je mi čtrnáct, pocházím z Aleppa v Sýrii. Myslím, že norština je jednoduchá, ale musím se naučit nějaké nové hlásky, jako Æ – Ø,“ prohlásil chlapec do kamery s dokonalým přízvukem a pro norštinu typickou zpěvnou intonací.

Divákům také zazpíval první sloku z hymny.

„Myslí si, že za tři měsíce bude umět norsky jako běžný rodilý mluvčí, ale já myslím, že jemu to zabere maximálně měsíc a půl. Jamán je výjimečný. Tomuto chlapci hodně věřím,“ uvedl sociální pracovník Fahad Abby v rozhovoru pro TV2. Chlapce prý základy jazyka naučil za dvacet dní.

Do Norska Jamán přicestoval ze Sýrie přes Turecko, Řecko, Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Rakousko a Německo. Žije v Oslu s matkou a čtyřletým bráškou. Jejich otec zatím pobývá v Larviku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související