Domácí kočky se chovají nevyzpytatelně, protože jsou neurotičky jako lvi

Velikost textu: AAA

4. 11. 2015

Chování domácích koček je stále dost zajímavým tématem nejen pro debaty jejich chovatelů, ale také pro vědce. Rozhodně neplatí, že jsou kočky nějaké osobnosti. Jednak osobnost je psychologický pojem typický pro člověka, ale za druhé nevyzpytatelnost chování u domácích koček má mnohem primitivnější motivy. Kočkovité šelmy jsou neurotické se snahou neustále ovládat své teritorium napříč všemi druhy.

Vědci z Edinburghu a New Yorku spolupracovali na výzkumu chování koček domácích a také velkých kočkovitých šelem. A rozdíly mezi nimi prakticky neexistují. Domácí kočky jsou stejně jako lvi či tygři neurotickými tvory – bojí se lidí, jsou podezřívaví, nedůvěřiví a nejistí. Velké i malé kočky projevují prvky dominance a impulzivních reakcí. To vysvětluje, proč kočka chvíli přede majiteli na klíně, ale za moment je schopná utéct a při snaze chytit ji se chová agresivně.

„Kočky jsou malí agresivní predátoři, kteří jsou úzkostní a nesebejistí. Chtějí prostě ovládat domácnost. Můžou tak proti člověku zaútočit kdykoli,“ tvrdí americký forenzní psycholog Max Watchel v rozhovoru pro BBC.

Doktorka Marieke Gartnerová z University of Edinburgh, autorka studie, tvrdí, že ačkoli jsou kočky skutečně agresivní a nevyzpytatelné, rozhodně se majitele nepokoušejí zabít a sežrat. „Takové tvrzení je určitě docela přehnané,“ míní Gartnerová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související