Vědci a matematikové mají nejvíce autistických rysů

Velikost textu: AAA

9. 11. 2015

Autistické vlastnosti můžou mít i zdraví lidé, které jinak není možné považovat za osoby stižené autismem. Do jisté míry vykazuje autistické chování téměř každý člověk. Ve vyšší míře je však – podle psychologů z Cambridgeské univerzity – mají vědci a matematikové. To jim ale pomáhá v systematickém myšlení.

Jedním z rysů autismu může být fenomenální paměť. Člověka trpícího touto mentální poruchou představil film Rain Man.

Vědci a matematikové vykazují v testech autistických vlastností vyšší skóre než lidé jiných profesí. To jim však pomáhá v systematickém myšlení, logickém uvažování a schopnosti vidět věci v širším hledisku.

Vědci z Cambridgeské univerzity testovali na autistické rysy půl milionu lidí a vztáhli jejich výsledky k profesi. Nejvíce autistických rysů měli lidé pracující ve vědě, technologii, inženýrství a matematice.

Autistické rysy má téměř každý člověk, kupříkladu potíže přijmout pohled a stanovisko druhého člověka, problém se změnou pozornosti a výjimečnou schopnost věnovat pozornost detailům.

„Předchozí studie prokázaly, že řada autistických rysů osobnosti je ovlivněna jednak genetickými faktory, ale také hladinou testosteronu. To krom toho vysvětluje, proč mají v populaci muži o něco více autistických rysů než ženy,“ tvrdí profesor Simon Baron-Cohen z Cambridgeské univerzity.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související