Muž se 12 let nemyje. Přesto nepáchne! Jakto?!

Velikost textu: AAA

10. 11. 2015

Člověk je jeden z mála hominidů, který se rád koupe. Chemický inženýr David Whitlock z Bostonu je ale mužem, který se nesprchoval a nemyl si celé tělo mýdlem a vodou dvanáct let. Přesto je zdravý jako řípa, nemá žádné kožní potíže a především! Nepáchne. Na své pokožce totiž obnovil přirozený biofilm a zařadil do něj bakterie, které jsme jako lidé dávno ztratili.

Těmito bakteriemi jsou monády rodu Nitrosomonas. Tyto bakterie umějí rozkládat amonné sloučeniny na oxidy dusíku, které nemají žádný zápach a navíc jsou pro tělo prospěšné. Nedávno objevené kmeny lidí v Amazonii mají bakterie Nitrosomonas na své kůži. A zřejmě je tak měli i moderní lidé před příchodem mýdla a módy koupelí. Jenže právě jejich absence na kůži způsobuje to, že když se člověk nemyje, začne silně zapáchat.

Kůže produkuje s potem nejen vodu, ale také soli a některé dusíkaté odpadní látky, především močovinu. Tu okamžitě napadají bakterie na kůži a produkují odporně páchnoucí amonné sloučeniny. Nepříjemný zážitek ze setkání s nemytým zpoceným jedincem známe všichni. Ovšem David Whitlock k takovým případům nepatří, i když se nemyl dvanáct let. O jeho kůži pečuje biofilm, který máme na těle všichni. Více či méně. Záleží to na tom, jak často se myjeme a čím.

Biofilm totiž mýdlo (saponáty) smývají s vodou při sprchování. Po několika hodinách až dnech se obnovuje, ale jeho druhová skladba a početnost bakterií v něm mohou být častým mytím tak oslabeny, že pak kůži napadají patogenní organismy – většinou nepřátelské bakterie a plísně. Dostavují se kožní záněty, ekzémy a mykózy. Mikrobiom vznikal během evoluce savců po miliony let a člověk s ním žije v symbióze. Bakteriím na kůži poskytujeme útočiště a potravu, ony nás zase chrání před útoky nepřátelských organismů. Jenže v moderní době s častým mytím a používáním kosmetiky je mikrobiom velmi oslaben a oslabena je také jeho ochranná funkce.

Whitlock je jedním z těch, kteří usilují o přirozenou obnovu mikrobiomu a jeho plnou funkčnost. Než na své kůži vytvořil plně funkční bakteriální komunitu, která o jeho kůži pečuje bez potřeby mytí, musel jí pomoci. Třeba dodáním bakterií rodu Nitrosomonas. Po několika měsících přestal zapáchat, i když se zpotil a nemyl. O vše se postaraly miliardy prokaryotických organismů v jeho kůži.

To ho ale přivedlo na myšlenku pomoci i ostatním lidem, kteří se nechtějí mýt a touží po voňavé a čisté kůži bez zdravotních komplikací. A spojil se se společností AoBiome, která prodává kosmetiku Mother Dirt. Ta podporuje obnovu kožních bakterií bez mytí. Především bez používání mádla. Whitlock všem doporučuje zvláště sprej AO+ Mist, který obsahuje bakterie Nitrosmonas a aplikuje se na kůži. Bakterie rozkládají zapáchající dusíkaté sloučeniny a produkují oxidy dusíku. Především dusnatý a dusitanový aniont.

Dusitanový aniont je mocnou antibakteriální látkou. Ničí především škodlivé bakterie v kůži. Oxid dusnatý se zase nachází ve všech buňkách a v cévách funguje jako dilatátor, pomáhá je rozšiřovat. Kupříkladu významnou roli hraje také při vzniku erekce.

„Pot je tvořen většinou vodou, ale také obsahuje mléčné kyseliny, tuky a močovinu, která se rozkládá na amoniak, který může dráždit pokožku. Bakterie jako Staphylococcus a Propionobacterium acnes se těmito látkami také živí a produkují páchnoucí látky, které jsou původcem nepříjemného tělesného zápachu. Nitrosomonas, pokud žije na kůži přirozeně, stravuje čpavek, zatímco omezuje současně jiné bakterie, tím snižuje produkci nepříjemného zápachu,“ tvrdí Whitlock.

„Mohu potvrdit, že David rozhodně nijak nepáchne,“ tvrdí presidentka kosmetiky Mother Dirt Jasmina Aganovicová.

Přípravky této společnosti mají pomoci obnovit přirozený biofilm.

Whitlock si samozřejmě myje vodou a mýdlem ruce, aby se nenakazil nebezpečnými bakteriemi a patogeny při konzumaci jídla. Jinak se nesprchuje a mýdlo na zbytek těla nepoužívá vůbec. Komu se však protiví tato vize, může zkusit jen mytí vodou. Čistá voda bez mýdla (sprchového gelu) totiž biofilm nesmývá. Smývá většinou jen nečistoty a odpadní láky z kůže.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související