Být obézní jen na břiše je horší než být obézní celý

Velikost textu: AAA

11. 11. 2015

Tuk na břiše je tím největším zdravotním rizikem dneška. Potvrzuje to další studie, tentokráte z Minnesoty. Podle tamních lékařů jsou totiž osoby mající jinak štíhlou postavu, které ale mají pneumatiku v břišní části těla, ohroženy předčasným úmrtím dvakrát víc než jiní, kteří mají tuk distribuovaný po celém těle. Jinými slovy. Je lepší být obézní všude než jen na břiše.

Přitom právě osob, které mají útlé nohy a hrudník, ale velké břicho, je velmi mnoho. A dotyční se velmi často považují za jedince s normální postavou. Protože trochu narostlé bříško se přece nepočítá. Omyl. Počítá a je mnohem horší než distribuce tuku na celém těle.

Navíc v jejich případě selhává diagnostika podle BMI. Tento index totiž počítá s přepočtem hmotnosti k výšce postavy. Ale jedinci s BMI v mezích normálu můžou mít výraznou pneumatiku na břiše a jsou pak až dvakrát víc ohroženi předčasným úmrtím než jedinci, kteří mají BMI v kategorii nadváhy, ale na břiše mají relativně málo tuku ve srovnání se zbytkem postavy.

Už předchozí studie prokázaly, že tuk umístěný na pažích, končeních, bocích a zadku hraje pozitivní roli při metabolismu glukózy. A naopak tuk na břiše je tím nejhorším pro zdraví člověka a výrazně zvyšuje riziko diabetu typu 2. Majitelé tuku na břiše mají vyšší hladinu glukózy v krvi, vyšší hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a další symptomy metabolického syndromu.

„Obezita definovaná BMI nebo měřená centrální obezita, poměr pasu k bokům a obvod pasu, souvisejí se zvýšenou celkovou mortalitou a úmrtností na onemocnění srdce… Naše objevy naznačují, že osoby s normální váhou ale tukem v oblasti břicha jsou nejvíce ohroženy předčasným úmrtím a měly by být v zájmu lékařů i preventologů,“ tvrdí kardiolog Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic v Minnesotě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související