Hypochondři onemocní chřipkou dvakrát častěji

Velikost textu: AAA

18. 11. 2015

Věř! A víra tvá tě uzdraví. Tohle Ježíšovo poučení se opírá o biologickou realitu. Lidé, kteří totiž věří, že neonemocní a jsou velmi zdraví, skutečně odolají chřipkové infekci, i když jsou jí přímo vystaveni. A naopak hypochondři, kteří se nemocí obávají a věří, že se hned nakazí, onemocní dvakrát častěji po přímém kontaktu s virem.

Vliv psychiky na onemocnění infekčními chorobami je ohromný. Prokázali ho v experimentálním výzkumu vědci z Pittsburghu. Vystavili 360 zdravých osob s průměrným věkem třiatřicet let silně infekčnímu chřipkovému viru. A ti, kdo věřili, že jsou oslabení a často onemocní, onemocněli dvakrát častěji než ti, kdo věřili, že mají silnou imunitu a infekci odolají.

„Zjistili jsme, že sebehodnocení vlastního zdraví je indikátorem toho, jak silnou imunitní reakci dospělí jedinci vytvoří při kontaktu s infekcí,“ uvedl doktor Sheldon Cohen z Univerzity Carnegieho Mellona.

Vlastní pohled na sebe a své zdraví je mocný. A osoby, které se vnímají zdravě a silně, onemocní mnohem méně a žijí také déle. Naopak hypochondři už svým postojem ke svému zdraví rozhodují o tom, jak moc budou nemocní.

„Jsou jisté věci, které o svých tělech víme, které ale nemůžou lékaři odhalit,“ dodal doktor Cohen.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související