Každých deset tepů za minutu zvýší riziko úmrtí!

Velikost textu: AAA

25. 11. 2015

V souvislosti se zdravím a činností srdce se v posledních letech hovoří většinou pouze o tlaku krve. Jenže pro srdce představuje velikou zátěž především to, kolikrát musí udeřit za minutu, což se měří tepem. Čínští kardiologové vydali varování, aby lidé nepodceňovali měření tepu. Na každých deset tepů za minutu navíc se totiž riziko předčasného úmrtí zvýší o devět procent. U zdravého dospělého jedince by přitom srdce nemělo tlouct více než šedesátkrát za minutu.

Podle čínských vědců lze měřením tepu v klidovém stavu těla odhadnout riziko úmrtí v příštích dvaceti letech. Zdravý jedinec, který pravidelně sportuje a má v klidu tep zhruba pětapadesát za minutu, je ohrožen o čtyřicet procent méně předčasným úmrtím na jakékoli příčiny než průměrný občan zemí západního světa, který má průměrný tep pětadevadesát za minutu. A to kvůli nadváze či obezitě a totální absenci pohybu ve svém životním stylu.

Není pochyb o tom, že zvýšený srdeční tep v klidu je znamením velmi špatného zdraví,“ varuje doktor Tung-feng Čang z Univerzity v Čching-tao.

Většina lidí ze Západu má srdeční tep mezi šedesáti a sto údery za minutu. To je ale nad hranicí pro zdraví bezpečné. Dospělý člověk by měl mít jen do šedesáti úderů za minutu, pokud se stravuje zdravě a hodně se pohybuje. Sportovci mívají tep většinou do padesáti úderů za minutu.

„Vztah mezi srdečním tepem v klidu a rizikem úmrtí na jakoukoli příčinu onemocnění oběhové soustavy je nezávislá na tradičních rizicích pro onemocnění srdce a cév, což naznačuje, že srdeční tep v klidu může předpovědět úmrtnost obecné populace,“ tvrdí profesor Čang.

Srdeční tep lze snížit především zdravou vyváženou stravou a pravidelným intenzivním pohybem alespoň třikrát týdně. Tep zvyšuje také konzumace alkoholu a kouření.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související