Původně „neškodné“ pesticidy decimují nejen včely, ale také motýly

Velikost textu: AAA

26. 11. 2015

Když výrobci pesticidů před lety přišli s neonikotinoidovými pesticidy, hovořili o průlomu v ochraně zemědělských plodin. Podle nich totiž tyto látky byly velmi účinné a přitom neškodné pro ostatní organismy v přírodě. Více se mýlit nemohli. Tyto pesticidy jsou totiž zřejmě stejným případem, jako bylo DDT před čtyřiceti roky. Nejenže decimuje včely, čmeláky a ptáky, ale působí zhoubně také na divoce žijící motýly.

Tyto pesticidy ovlivňují negativně nervový systém bezobratlých včetně včel a motýlů. Prokázány také byly zhoubné účinky u ptáků a je jen otázkou času, kdy se zjistí, že poškozují krom toho jiné obratlovce včetně člověka.

Vědci z univerzity ve Stirlingu a Sussexu prokázali, že neonikotinoidy mají negativní vliv na motýly a působí přímo na jejich úbytek ve volné přírodě. Tyto pesticidy zůstávají ve volné přírodě a dostávají se také do divoce rostoucích rostlin, na nichž sají nektar dospělci motýlů a jejichž listy ožírají housenky tohoto hmyzu.

„Naše studie nejenže odhaluje znepokojující vztah mezi užitím neonikotinoidů a poklesem počtu motýlů, ale také naznačuje, že síla jejich vlivu na mnoho dalších druhů může být ohromná,“ tvrdí doktor Andre Gilburn ze Stirling University ve Skotsku.

Užívání neonikotinoidových pesticidů mělo za následek výrazný úbytek populace patnácti ze sedmnácti druhů sledovaných motýlů.

Jsme extrémně znepokojeni těmito objevy a voláme po okamžitém výzkumu, který by přímo sledoval objevené vztahy způsobené použitím neonikotinodů nebo jiných aspektů intenzivního zemědělství,“ uvedl doktor Tom Brereton z Butterfly Conservation v rozhovoru pro deník The Independent.

Za posledních deset let poklesla populace motýlů na Britských ostrovech o 58 procent a podobná situace panuje ve většině Evropy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související